неділя, 29 грудня 2013 р.

Як їсти і пити у свята без шкоди для здоров’я

Фото: portal.lviv.ua
Кількість викликів швидкої упродовж свят зазвичай збільшується. Щоб святкування пройшли без шкоди для здоров’я, медики із МОЗ України радять дотримуватись простих правил харчування.

Святкова вечеря

✔ Слід споживати те, що швидко перетравлюється, зокрема салати й страви, приготовані з урахуванням сумісності харчових продуктів, а також варену або подрібнену їжу.

✔ Краще утриматися від смаженого м’яса, різносолів і маринадів.

✔ Не варто починати прийом їжі із жирних страв — жири знижують секрецію шлункового соку й уповільнюють травлення. Це позбавить відчуття млявості після їжі.

Пам’ятайте, що пізня вечеря — важка для організму, тому краще повечеряти трохи раніше, о 20:00 чи 21:00, а до традиційного шампанського подати легкі закуски.

Екзотична їжа

✔ Не слід захоплюватися екзотичною їжею, а зосередитися на тому, до чого організм звик.

✔ Сирі овочі допоможуть шлунку переварити незвичну їжу, а рослинна клітковина, що міститься в них, зв’яже більшу частину речовин, які можуть спричинити розлад травлення.

✔ Куштувати незнайомі страви потрібно дуже обережно, навіть якщо щось здалося надзвичайно смачним, краще обмежитися «дегустаційною» порцією.

Алкогольні напої

✔ Не слід змішувати різні алкогольні напої, пити не більше «однієї дози» алкоголю на годину, це — 180 мл вина, або 360 мл пива, чи 30 мл міцного напою.

✔ Щоб не було похмілля, на кожну склянку алкоголю краще випивати одну склянку води.

Харчування після свят

пʼятниця, 27 грудня 2013 р.

Гепатит С може бути в кожного українця

Фото: mignews.com
За даними ВОЗ у світі близько 180 млн. носіїв вірусу гепатиту С. Це 3% від усього населення земної кулі. З них 130 млн. — хронічні носії вірусу, тобто це люди, які ризикують захворіти на цироз та рак печінки.

Щорічно гепатитом заражаються 3-4 млн. чоловік, у 70% яких захворювання стає хронічним.

Причини поширення вірусу гепатиту С:
·         переливання зараженої крові (до 1992 року було основною причиною зараження, але в Україні і досі);
·         ін’єкція нестерилізованим шорцем;
·         використання незмінних голок, наприклад під час татуювання чи нанесенні постійного макіяжу, часом — стоматологічних процедур;
·         від матері-носія до новонародженої дитини;
·         під час сексуального контакту.
Часто гепатит має безсимптомний перебіг. Якщо є сумніви або підозри захворювання, краще зробити аналізи на наявність цієї хвороби.

Джерела:
Medines — «Вирусный гепатит»

Mignews.com — «Гепатит С—бомба замедленного действия»

середа, 25 грудня 2013 р.

Раїса Богатирьова взяла під особистий контроль лікування побитої активістки Євромайдану Тетяни Чорновіл


Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова бере під особистий контроль лікування активістки Євромайдану, журналістки Тетяни Чорновіл, яку жорстоко побили невідомі.

Про це Міністр заявила представникам ЗМІ, запевнивши, що тримає постійний зв'язок з керівництвом лікувального закладу, в якому перебуває Тетяна, слідкуючи за станом здоров’я потерпілої.

Чорновол поверталася до себе додому в село Гора, коли помітила, що за нею слідкують. Вона різко повернула назад в Бориспіль, але пізніше її машину кілька разів вдарили кузовом іншого авто. Вона зупинилася. Із машини вибігло двоє, вони розбили скло, жінка намагалася втекти. Її догнали і почали бити двоє чоловіків, - пише у своєму Facebook журналіст Мустафа Наєм.
Її стан медики оцінюють як важкий, але потерпіла притомна. Свідків жахливого побиття журналістки закликають не відмовчуватися. По гарячих слідах намагаються знайти зачіпки, щоб вийти на слід невідомих, котрі побили активістку Євромайдану.
Нагадаю, що цієї ночі отримав ножові поранення активіст харківського Євромайдану Дмитро Пилипець. Відео, зняте одразу після нападу можете переглянути тут.

Коментар від мене:
Із цього красивого жесту Раїси Богатирьової витікає один важливий наслідок — дівчину не прийдуть добивати в лікарню. Але в мене питання: для чого це Богатирьовій?
Невже її так налякало побиття жінки і так виявляється жіноча солідарність? 
Невже вона не хоче жити в країні, де навіть жінку за її активну професійну і громадську діяльність можуть покалічити? 
Невже вона припинила нас лякати, що на Євромайдані можна підхопити туберкульоз, дизентерію і грип, і тепер буде за нас вступатися? 
І, може, вона сама хоче до нас приєднатися?
Чи може вона просто феміністка?

неділя, 22 грудня 2013 р.

Два сюжети на тему ікри: література та здоров’я

Фото: smakuje.livejournal.com
Мене переслідує тема ікри: в архіві, в новинах, у снах.

У п’ятницю прочитала в листах Марії Проскурівни, матері першого нашого футуриста Михайля Семенка, про родинні гастрономічні звички. У харківському будинку «Слово» вони їли на перший сніданок хліб з ікрою. Зокрема це дуже любив Михасик, син Семенка та акторки Наталі Ужвій. (Ну, а на другий локшину або суп із ковбасою). Тут ідеться про 1936 рік. Це вже початок кульмінації політичних репресій.

А тепер от трапилась інформація про те, що ікра є потужним антиоксидантом. Лецетин, який вона містить, стимулює імунну систему та уповільнює процеси старіння. Антиоксиданти ікри виводять вільні радикали, а кислоти підтримують пружність шкіри, протеїни активізують вироблення колагену. Принаймні, так пише ТСН.

І тепер-от, зіставляючи ці дві інфи, а також озираючись на події Євромайдану, я навряд намажу на Новий рік канапки ікрою. Краще вже якесь авокадо їсти – теж корисне для шкіри.


А ви також вірите, що така синхронна інформація може бути невипадковою?

середа, 18 грудня 2013 р.

На Євромайдані не вистачає вологих серветок (для запобігання кишкових захворювань)

Якщо ви маєте якісь запитання щодо інформації у блозі, або якісь питання, що пов’язані з тематикою блогу, прошу писати в коментарях. Наразі коментую допис читача Ilya Litovchik, лікаря-кардіолога.

Главными причинами возникновения и быстрого распространения заболеваний являются скученность, низкий уровень санитарии, плохое питание, климатические факторы и сезонная эпидемиологическая обстановка. То, что сейчас происходит на Майдане может привести к вспышке заболеваемости по двум направлениям:  респираторные инфекции и кишечные расстройства. Большое скопление людей, холодная и сырая погода, усталость, плохое питание и недостаточные санитарные условия, и в добавок угрожает зимняя эпидемия гриппа.
Я бы посоветовал попытаться организовать:
горячее питье, но не алкоголь, чай или кофе в термосах,
влажные гигиенические салфетки для рук,
маски для кашляющих и чихающих. 
Возможно, мои советы наивны, однако такие простые рекомендации могут уменьшить риск болезней, которые грозят моментально распространиться в толпе.
Желаю всем здоровья!

Ілля, дякую за коментар. Євромайдан регулярно забезпечується гарячим чаєм у пластикових стаканчиках, також безкоштовно випити чай можна в «Сушия» на третьому поверсі торгового центру «Глобус» (є ще якісь місця). Гігієнічні маски, як і ліки, можна отримати в Будинку профспілок, де організовано медпункт, і я бачила, що ними дійсно користуються.

От щодо серветок — це хороше зауваження. Безкоштовних серветок не роздають, тому охочих підтримати Майдан просимо приносити вологі серветки

Не забуваймо, що інформація про те, чого не вистачає Майдану оновлюється на сторінці Євромайдан SOS

субота, 14 грудня 2013 р.

Спостерігати за Євромайданом в новинах небезпечніше для психіки, ніж там перебувати

Фото: psihzdor.ru
Колись писала на своїй фейсбук-сторінці, що на Євромайдані мені спокійніше, ніж вдома перед лептопом спостерігати за новинами. А тепер знайшла наукове обґрунтування. 

Згідно з дослідженнями вчених університету Каліфорніїї, читати чи дивитися новини про події більш небезпечно для психіки, ніж брати в них участь.

Спеціалісти опитали 4 675 чоловік, які були присутні у квітні на Бостонському марафоні, де відбулася трагедія (ідеться про вибухи на Бостонському марафоні–2013). Рівень їхнього стресу порівнювали з показниками цього стресу, викликаному через ЗМІ.

Висновок такий, що шість годин впливу ЗМІ викликали значно вищий рівень стресу, ніж прямий вплив на місці теракту. Кожне нове повідомлення з подробицями про трагедію погіршувало стан людей. Якщо очевидці з часом заспокоювалися, то глядачам починало здаватися, що теракт обов’язково відіб’ється на їхньому житті.

Джерело: Mignews.com


вівторок, 10 грудня 2013 р.

МОЗ почало розповсюдження пам’яток з профілактики інфекційних захворювань на Євромайдані

Фото: aipm.org.ua
За інформацією Головного управління Державної санітарно-епідеміологічної служби у м. Києві, епідеміологічна ситуація у місцях проведення громадських акцій та інших масових заходів є керованою, випадків групових інфекційних захворювань не зареєстровано.
Працівниками Держсанепідслужби у м. Києві проводиться щоденний моніторинг санітарно-епідемічного стану територій та пунктів тимчасового перебування людей у приміщеннях Київської міської державної адміністрації (вул. Хрещатик, 38), Будинку профспілок (вул. Хрещатик, 10), Жовтневого палацу (вул. Інститутська, 3), Будинку народного руху (вул. Гончара, 33), Виставкового центру «Експоплаза» (вул. Салютна, 2), які обладнані пунктами харчування, медичними пунктами та місцями тимчасового перебування. Серед громадян, котрі проживають у наметових містечках та інших місцях, розповсюджуються пам'ятки з профілактики інфекційних захворювань. Обладнано громадські вбиральні та контейнери для збирання побутового сміття.
Також працівники Держсанепідслужби у м. Києві відібрали п’ять проб води на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники з бюветів.
За інформацією Головного управління Державної санітарно-епідеміологічної служби у м. Києві, на сьогодні в місцях масових акцій функціонує 153 громадських вбиральні (в т.ч. мобільних), 26 пунктів громадського харчування, 16 пунктів тимчасового обігріву та сім медпунктів.
За інформацією Державної санітарно-епідеміологічної служби України


понеділок, 9 грудня 2013 р.

Як не захворіти на морозі

Фото: УНІАН

Поради про те, як не захворіти постійно перебуваючи на морозі, я записала за Ольгою Богомолець, доктором медичних наук і Заслуженим лікарем України, а деякі з них знайшла в медичних підручниках.


 Одну дві-хвилини легко постукайте кулаком по спині між лопатками людині, яка змерзла: це покращить кровообіг, зокрема кровопостачання життєво важливих органів, зігріються кінцівки.

 Щоби тримати ноги в теплі та вберегтися від застуди, загорніть ноги в сухі гірчичники і зафіксуйте шкарпетками. Також можна огорнути ноги в кілька шарів газетного паперу.

✔ Не стійте на одному місті, згадайте, як гріються пінгвіни, коли перевалюються з ноги на ногу.

 Не сидіть на холодній поверхні, зокрема граніті, бо це висотує тепло зсередини організму. Якщо дуже треба, можна сісти на дерево або на грубу книжку (періодика не підходить). Дівчатам краще сідати на руки до хлопців.

 Користуйтеся противірусними засобами, про які ви можете дізнатися під час консультації з лікарем.

Для підвищення імунітету

 Вживайте в їжу часник, цибулю, хрін та імбир. 

 Вживайте пробіотики — йогурти, кефіри, які сприяють утворенню корисної мікрофлори кишківника.

 Утримайтесь від вживання цукру, бо це послаблює лейкоцити, які відповідають за протистояння інфекціям.

Якщо ви захворіли

  Обов’язково користуйтеся в людних місцях медичною маскою або лікуйтеся вдома.


Джерела:
Ольга Богомолець (прямий ефір «Громадського телебачення» 8 грудня 2013); Тяжка О.В. «Педіатрія. Підручник для студентів»


неділя, 8 грудня 2013 р.

Як безпечно мітингувати

Фото: УНІАН


Мітинг має бути не тільки результативним волевиявленням громадян, а ще й безпечним. За матеріалами підручника для загонів спеціального призначення та підручника із виживання, користуючись рекомендаціями знайомого лікаря, а також із власного досвіду наводжу поради, що можуть врятувати життя під час масового мітингу.


 Завчасно дізнайтеся про план дій під час мітингу (якщо це можливо), щоб кожну хвилину розуміти, що відбувається.

 Підготуйтеся до мітингу: дізнайтеся прогноз погоди, вдягніть зручний одяг та взуття, на випадок, якщо мітинг затягнеться, візьміть із собою сухофрукти, горішки, канапки тощо.

 Посвідчення особи — паспорт (краще завірену нотаріусом копію) або водійські права — тримайте у внутрішній кишені, бо під час «зачисток» «Беркутом» вони дивним чином зникають.

 Не заходьте з дітьми в глибину натовпу, тримайтеся краю, щоби за потреби можна було відійти. Подумайте, чи дітям краще на мітингу, чи все-таки їх слід залишити вдома.

 Не жбурляйтесь камінням чи іншими предметами в міліцію та спецпдрозділи, мітинг — це мирне зібрання людей.

 Якщо в глибині натовпу людина втратила свідомість, її потрібно передати на руках згори в напрямку знаходження швидкої допомоги або лікарів.

 Під час тисняви притуліть зігнуті в ліктях руки до грудної клітини — це захистить вас від здавлювання.

 Якщо ви впали, закрийте голову руками та спробуйте підвестися. Якщо підвестися не вдалося — згорніться калачиком.

 У випадку застосування сльозогінного газу, користуйтеся сухою хустинкою або шарфом, щоби захистити очі та обличчя. За можливості вдягніть протигаз.

 У жодному разі не змочуйте хустку і шарф кислими розчинами (оцтом і кока-колою), як це радять провокатори в мережі, або водою, бо вони тільки збільшать ураження сльозогінним газом. Лужні розчини (мильний) також недостатньо ефективні. Найкращим засобом є сульфід натрію, який уміють застосовувати лікарі, тому якнайшвидше знайдіть швидку.

 Якщо натовп кинувся бігти:
·  знаходьтеся в центрі натовпу та рухайтесь у його темпі;
·  уникайте стін, дерев та скляних вітрин, щоб вас не притиснули до них і не травмували.

Основні джерела:

Peter Darman «Podręcznik survivalu», Сергей Баленко. Учебник выживания Спецназа ГРУ: опыт элитных спецподразделений.


пʼятниця, 6 грудня 2013 р.

Для чого цей блог

Тут причина отака:
мало вітаміну «ка».
Олег Головко
Ідея блогу «Вітамін Ка» з’явилася, коли я працювала в одному освітньому журналі для медичних сестер. І як це з нами часто буває, я відкладала її реалізацію до кращих часів. Виявляється, немає кращих часів, ніж часи гірші.

Зараз стільки дезінформації в інтернеті, що стосується теми здоров’я, що страшно за життя тих, хто лікується по інтернету. Так-так, лікування по інтернету, а також довіра до сумнівних джерел мережі може призвести до незворотніх наслідків, зокрема втрати найціннішого — здоров’я.

У блозі «Вітамін Ка» ви знайдете практичні паради про збереження здоров’я із посиланням на першоджерела та лікарів, спростування «фейкових» порад щодо здоров’я та найсвіжіші новини про найцікавіші відкриття та дослідження в галузі медицини.

Ваші прохання, питання та побажання залишайте в коментарях.
Ваша Любов Якимчук,
журналіст